Gazeta Podatkowa nr 57 (2036) z dnia 17.07.2023
Sporządzenie druku Z-3 dla celów wypłaty zasiłku macierzyńskiego po poronieniu
Wypełniam Z-3 dla pracownicy, która w dniu 12 lipca 2023 r. poroniła. Jej umowa o pracę kończy się z dniem 31 lipca 2023 r. Płatnikiem zasiłku macierzyńskiego za okres 56 dni należnego jej urlopu macierzyńskiego będzie ZUS, zarówno w trakcie trwania, jak i po ustaniu stosunku pracy (ja nie posiadam uprawnień płatnika zasiłków). Czy dobrze rozumiem, że w okresie, za jaki pracownica ubiega się o zasiłek macierzyński, powinnam wpisać pełny okres 56 dni? Jak należy odpowiedzieć na pytanie, czy pracownicy udzielono urlopu macierzyńskiego, skoro ostatecznie ustanie jej zatrudnienie? Czy Z-3 powinnam wysłać do ZUS wraz z kopią aktu urodzenia martwego dziecka?
Pracownica z urlopu macierzyńskiego może korzystać wyłącznie w okresie pozostawania w stosunku pracy. Nie zmienia to jednak faktu, iż spełniając podstawowy warunek uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego (np. rodząc dziecko w okresie zatrudnienia), może otrzymywać to świadczenie także po ustaniu stosunku pracy, już nie za okres urlopu macierzyńskiego, ale za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.) jako okres urlopu macierzyńskiego.
Kwestię tę reguluje art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Co do zasady, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni (art. 180 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy). Jednak ustawodawca zastrzegł (w art. 1801 § 1 Kodeksu pracy), iż w razie urodzenia martwego dziecka (poronienia), pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, a pracownicy, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje w takim przypadku urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu.
Nie ma zatem wątpliwości, iż pracownicy, o której mowa w pytaniu, po poronieniu, potwierdzonym aktem urodzenia martwego dziecka, przysługuje zasiłek macierzyński przez okres 56 dni. Aby ZUS, będący płatnikiem tego świadczenia, mógł ustalić do niego prawo, pracodawca powinien przesłać do tego organu zaświadczenie płatnika składek, najlepiej sporządzone na druku Z-3, wskazując m.in.:
- okres zatrudnienia pracownicy (od ... do...),
- za jaki okres ubiega się o zasiłek macierzyński, tj. za okres pełnych 56 dni, licząc od dnia poronienia oraz
- okres udzielonego pracownicy urlopu macierzyńskiego (od dnia poronienia do ostatniego dnia zatrudnienia - patrz przykładowo wypełnione fragmenty druku Z-3).
Do zaświadczenia tego może być załączona kopia aktu urodzenia martwego dziecka, o ile została potwierdzona przez płatnika składek lub ZUS za zgodność z oryginałem. Tylko wówczas bowiem będzie ona stanowiła podstawę do ustalenia prawa do zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu (poronienia), o czym mowa w § 9 pkt 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|