Gazeta Podatkowa nr 73 (2156) z dnia 9.09.2024
Ponowny wniosek przedsiębiorcy o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą. Złożyłem w ZUS wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za 2-tygodniowy okres urlopu ojcowskiego. Wniosek wysłałem przez PUE ZUS. Otrzymałem z ZUS decyzję o odmowie prawa do wnioskowanego zasiłku ze względu na złożenie wniosku po terminie rozpoczęcia korzystania z urlopu ojcowskiego. Czy mogę się odwołać, czy przykładowo jeszcze raz wystąpić o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego w innym terminie?
Oba rozwiązania są dopuszczalne. Od wydanej przez ZUS decyzji ubezpieczony może złożyć odwołanie do właściwego sądu w terminie i według zasad przewidzianych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego. Odwołania od decyzji organu rentowego wnosi się, co do zasady, na piśmie do organu, który wydał decyzję lub do protokołu sporządzonego przez ten organ w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji. Do rozpoznania sprawy o zasiłek macierzyński właściwy jest sąd rejonowy, w którego obszarze właściwości ma miejsce zamieszkania strona odwołująca się od decyzji ZUS. Informacja we wskazanym zakresie zawarta jest w pouczeniu decyzji.
Jeśli chodzi o możliwość ponownego wystąpienia z wnioskiem o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, to taka możliwość oczywiście istnieje. Aby jednak wniosek był skuteczny, a więc żeby Czytelnik nabył prawo do zasiłku, musi on spełnić podyktowane przez ustawodawcę warunki. Zasiłek macierzyński przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego przysługuje ubezpieczonym niebędącym pracownikami, a więc m.in. przedsiębiorcom w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Zasiłek taki może być wykorzystany jednorazowo albo w nie więcej niż dwóch częściach, z których każda nie może być krótsza niż tydzień. Części zasiłku nie muszą przypadać bezpośrednio po sobie. W przypadku przedsiębiorcy, dla celów nabycia prawa do zasiłku, musi on przede wszystkim podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, a ponadto w dniu powstania prawa do tego świadczenia nie może mieć zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, co wprost wynika z art. 29a ust. 1 z uwzględnieniem art. 1 ust. 1 i art. 2a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780).
Skoro, jak wynika z pytania, ZUS odmówił Czytelnikowi prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego ze względu na złożenie wniosku po terminie rozpoczęcia korzystania z urlopu, to można domniemać, że Czytelnik podlegał dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i nie posiadał zadłużenia w ZUS skutkującego brakiem prawa do wnioskowanego świadczenia. Jeśli zatem ten stan faktyczny jest nadal zachowany, Czytelnik może ponowić wniosek o omawiany zasiłek i uzyskać do niego prawo.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|