Gazeta Podatkowa nr 34 (2117) z dnia 25.04.2024
Dokumenty do macierzyńskiego za urlop rodzicielski po ustaniu zatrudnienia
Pracownica, która po porodzie od razu wnioskowała o zasiłek macierzyński za cały okres przysługującego jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego, obecnie przebywa na urlopie rodzicielskim. Z końcem kwietnia 2024 r. rozwiąże się jej umowa o pracę. Jakie dokumenty należy przekazać do ZUS dla celów podjęcia przez ten organ wypłaty zasiłku macierzyńskiego należnego pracownicy za okres po ustaniu zatrudnienia? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1473369)
Skoro, jak wynika z pytania, pracownica nie później niż 21 dni po porodzie złożyła pisemny wniosek o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (z wyłączeniem okresu 9 tygodni urlopu rodzicielskiego należnego wyłącznie ojcu dziecka), należny jej zasiłek macierzyński powinien być wypłacany w wysokości 81,5% podstawy jego wymiaru. I to zarówno w trakcie, jak i po ustaniu zatrudnienia.
Aby jednak ZUS, będący wyłącznym płatnikiem zasiłku za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego (zatrudnienia), mógł prawidłowo ustalić prawo do zasiłku macierzyńskiego i jego wysokość, należy przekazać temu organowi zaświadczenie płatnika składek, sporządzone najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu Z-3.
Pracodawca wskazuje w tym dokumencie m.in.:
- okres zatrudnienia ubezpieczonego ubiegającego się o świadczenie,
- rodzaj świadczenia, o które ubiega się wnioskująca osoba i jego okres,
- datę złożenia wniosku o zasiłek macierzyński,
- stawkę procentową wypłaconego zasiłku macierzyńskiego,
- okresy, w których udzielano ubezpieczonemu urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego,
- składniki wynagrodzenia uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku.
Dodatkowo należy przedłożyć:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek albo ZUS,
- potwierdzone przez pracodawcę za zgodność z oryginałem kopie wniosku pracownicy o udzielenie urlopu rodzicielskiego oraz oświadczenia pracownicy o:
- braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka w okresie wskazanym we wniosku z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego albo
- okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu, w okresie objętym wnioskiem.
Kwestie te regulują:
- art. 30a ust. 1, art. 31 ust. 3 i art. 61 ust. 3 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), z uwzględnieniem komentarza ZUS do tej ustawy dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl, oraz
- § 2 ust. 1 pkt 1, § 9 pkt 2 i § 22 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87 ze zm.).
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|