Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (618) z dnia 10.12.2024
Przesunięcie wypłaty zasiłku macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu
Pracownica w połowie listopada 2024 r. przerwała urlop macierzyński, ponieważ dziecko urodzone 20 września 2024 r. od dnia porodu przebywało w szpitalu. Nie przystąpiła ona jednak do pracy, lecz na PUE/eZUS wpłynęło zaświadczenie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania przez nią osobistej opieki nad tym dzieckiem wystawione na 30 dni. Dziecko zostało wypisane ze szpitala na początku grudnia 2024 r. Czy wypłatę zasiłku macierzyńskiego należy podjąć dopiero po upływie okresu, na jaki orzeczono konieczność sprawowania opieki przez matkę?
Nie, wypłatę zasiłku macierzyńskiego należy podjąć od dnia następnego po wypisaniu dziecka ze szpitala.
Zasiłek macierzyński przysługuje pracownicy, która urodziła dziecko (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej). Jest on wypłacany za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie wynosi 20 tygodni (art. 180 § 1 pkt 1 K.p.).
Pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni (56 dni) urlopu macierzyńskiego, może przerwać ten urlop, jeżeli dziecko wymaga opieki szpitalnej. Przerwanie urlopu skutkuje jednoczesnym zaprzestaniem wypłaty zasiłku macierzyńskiego. W razie przerwania urlopu macierzyńskiego na czas pobytu dziecka w szpitalu pozostałą część tego urlopu pracownica wykorzystuje w terminie późniejszym, tj. po wyjściu dziecka ze szpitala (art. 181 K.p.).
Ostatnim dniem przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego jest więc dzień wypisania dziecka ze szpitala - od dnia następnego pracownica ponownie powinna korzystać z tego urlopu. Od tego też dnia powinno nastąpić wznowienie wypłaty zasiłku macierzyńskiego (por. komentarz ZUS do ustawy zasiłkowej).
Jeśli na czas przerwy w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego pracownica otrzyma zwolnienie lekarskie orzekające o konieczności sprawowania przez nią osobistej opieki nad dzieckiem pozostającym w szpitalu, to za ten okres na ogólnych zasadach przysługuje jej zasiłek opiekuńczy, z tym że tylko do dnia wypisu dziecka ze szpitala.
Zwracamy uwagę! Sygnalizujemy, że 27 listopada br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona uzupełniający urlop macierzyński, który rekompensuje pracownikom - rodzicom wcześniaków czas spędzony z dzieckiem w szpitalu podczas urlopu macierzyńskiego, w przypadku długotrwałej hospitalizacji dziecka. W zależności od okoliczności urlop macierzyński będzie mógł zostać wydłużony maksymalnie o 15 tygodni. Na ten temat piszemy w niniejszym numerze na str. 4.
Przykład |
Pracownica od 20 września 2024 r. do 6 lutego 2025 r. (20 tyg.) przebywa na urlopie macierzyńskim z tytułu urodzenia dziecka, za okres którego otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% podstawy wymiaru.
Ponieważ dziecko od dnia porodu wymagało opieki szpitalnej, pracownica od 15 listopada 2024 r. (po 8 tyg., tj. 56 dniach) przerwała korzystanie z urlopu macierzyńskiego. Od tego też dnia otrzymała zwolnienie lekarskie z tytułu konieczności sprawowania osobistej opieki nad tym dzieckiem wystawione na okres od 15 listopada do 14 grudnia 2024 r. (30 dni). Za listopad 2024 r. pracodawca wypłacił pracownicy: zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% podstawy wymiaru za okres od 1 do 14 listopada oraz zasiłek opiekuńczy w wysokości 80% podstawy wymiaru za okres od 15 do 30 listopada.
Dziecko zostało wypisane ze szpitala 6 grudnia 2024 r., zatem od 7 grudnia 2024 r. pracownica wykorzystuje pozostałą część urlopu macierzyńskiego. Za grudzień 2024 r. przysługuje jej więc zasiłek opiekuńczy od 1 do 6 grudnia oraz zasiłek macierzyński od 7 do 31 grudnia 2024 r. Urlop macierzyński zakończy się 28 lutego 2024 r.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
17.02.2025 (poniedziałek)
20.02.2025 (czwartek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|