Gazeta Podatkowa nr 3 (1253) z dnia 11.01.2016
Podwyższenie zasiłku macierzyńskiego po przedłożeniu stosownego oświadczenia
Począwszy od 1 stycznia 2016 r., w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych okaże się niższa od kwoty świadczenia rodzicielskiego, określonego w ustawie o świadczeniach rodzinnych, a więc od kwoty 1.000 zł, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Jeśli zasiłek macierzyński przysługuje za część miesiąca, jego podwyższenie ustala się proporcjonalnie do okresu, za który jest wypłacany. Podwyższenie to podlega finansowaniu z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Stanowi o tym art. 31 ust. 3a-3c ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, która jednocześnie w art. 62 ust. 4 określa tryb postępowania w przypadku, gdy ubezpieczony uprawniony jest do zasiłku macierzyńskiego z więcej niż jednego tytułu. Jest on wówczas zobowiązany do poinformowania każdego płatnika zasiłku o prawie do zasiłku macierzyńskiego z innych tytułów oraz jego wysokości.
Jeśli bowiem ubezpieczony jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego z więcej niż jednego tytułu, podwyższony zasiłek macierzyński przysługuje dopiero wówczas, gdy łączna kwota wypłacanych zasiłków macierzyńskich jest niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego. Jego wypłaty dokonuje płatnik wskazany przez ubezpieczonego, chyba że jednym z płatników zasiłku jest ZUS. Wówczas bowiem podmiotem wypłacającym kwotę podwyższenia jest właśnie organ rentowy.
Obowiązujące od 1 stycznia 2016 r. rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. (Dz. U. poz. 2205 ze zm.) określa zakres informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłków. Pierwotnie wynikało z niego, a dokładnie z jego § 21, jakie dokumenty powinien przedłożyć ubezpieczony uprawniony do zasiłku macierzyńskiego z więcej niż jednego tytułu, w celu wypłaty kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego. Przepis ten został jednak zmieniony za sprawą rozporządzenia z dnia 22 grudnia 2015 r. (Dz. U. poz. 2253).
Ostatecznie, począwszy od 1 stycznia 2016 r., dokumentami niezbędnymi do wypłaty kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego są, składane w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS:
- oświadczenie ubezpieczonego, w którym wskazuje czy zasiłek macierzyński przysługuje mu z więcej niż jednego tytułu, a jeżeli tak, to który płatnik jest zobowiązany do wypłacenia kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego oraz potwierdza, że podwyższenie zasiłku macierzyńskiego nie jest pobierane z innego tytułu,
- zaświadczenia pozostałych płatników zasiłku za miesiąc, w którym przysługuje podwyższenie zasiłku do kwoty świadczenia rodzicielskiego, zawierające informacje o okresie przysługującego zasiłku oraz o miesięcznej kwocie zasiłku po pomniejszeniu o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz za miesiące, w których nastąpiła zmiana w wysokości przysługującego zasiłku macierzyńskiego i jego okresie.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|