Gazeta Podatkowa nr 54 (1408) z dnia 6.07.2017
Urlop ojcowski nie pomniejsza okresu należnego matce dziecka zasiłku macierzyńskiego
Zatrudniam małżeństwo, któremu kilka miesięcy temu urodziło się dziecko. Pracownik właśnie wystąpił o 2-tygodniowy urlop ojcowski, podczas gdy jego żona nadal przebywa na urlopie rodzicielskim. Czy w tej sytuacji od urlopu rodzicielskiego matki dziecka udzielonego jej w pełnym 32-tygodniowym wymiarze, będę musiała odjąć 2 tygodnie wykorzystanego przez ojca dziecka urlopu ojcowskiego i w efekcie zmniejszyć okres należnego jej zasiłku macierzyńskiego? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1098308)
NIE. Fakt wykorzystania przez ojca dziecka urlopu ojcowskiego, a tym samym i zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu, w żaden sposób nie wpływa na okres urlopu rodzicielskiego i to niezależnie od tego, kto z tego urlopu rodzicielskiego (zasiłku za okres tego urlopu) korzysta.
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres:
- urlopu macierzyńskiego/urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
- urlopu rodzicielskiego oraz
- urlopu ojcowskiego.
Urlop macierzyński z założenia przewidziany jest dla matki dziecka. Jeśli, po spełnieniu określonych warunków, po rezygnacji z tego urlopu przez matkę dziecka, skorzysta z niego ojciec dziecka, wówczas przysługuje on do wyczerpania pełnego jego wymiaru, liczonego od dnia urodzenia dziecka. Okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego ojcu dziecka zmniejsza się wówczas o okres wypłaty tego zasiłku ubezpieczonej - matce dziecka.
Urlop rodzicielski natomiast przewidziany jest zarówno dla matki, jak i ojca dziecka. Co więcej, z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego mogą jednocześnie korzystać oboje ubezpieczeni rodzice dziecka. I w tym przypadku łączny okres zasiłku macierzyńskiego nie może przekraczać wymiaru urlopu rodzicielskiego określonego przepisami Kodeksu pracy.
Stanowi o tym art. 29a ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Z urlopu ojcowskiego (zasiłku macierzyńskiego za okres tego urlopu) mogą jednak korzystać wyłącznie pracownicy/ubezpieczeni ojcowie wychowujący dziecko. Jego wymiar nie jest uzależniony od tego, czy i w jakim wymiarze oraz przez kogo został wykorzystany urlop macierzyński i rodzicielski. I odwrotnie - to, że ojciec dziecka występuje o urlop ojcowski (zasiłek za okres tego urlopu) w żaden sposób nie wpływa na wymiar urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Co więcej, ojciec dziecka może przebywać na tym urlopie (zasiłku) w tym samym czasie, kiedy matka dziecka korzysta z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego (zasiłku za okres tych urlopów).
Tym samym, mimo że pracownik wystąpił o 2 tygodnie urlopu ojcowskiego, pracownicy - jego żonie w dalszym ciągu przysługuje urlop rodzicielski w pełnym, udzielonym wcześniej 32-tygodniowym wymiarze.
Zasady przyznawania urlopu ojcowskiego Urlop ojcowski udzielany jest pracownikowi-ojcu wychowującemu dziecko:
|
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|