Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (453) z dnia 1.02.2018
Za jaki okres dokonać wypłaty zasiłku macierzyńskiego w razie urodzenia martwego dziecka?
1) Pracownica po porodzie przedłożyła w zakładzie pracy odpis skrócony aktu urodzenia dziecka z adnotacją "dziecko martwo urodzone". Czy przysługuje jej zasiłek macierzyński, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?
Pracownicy, która urodziła martwe dziecko, udziela się urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie (art. 1801 § 1 zdanie pierwsze K.p.). Urlop ten jest obligatoryjny i rozpoczyna się nie później niż w dniu porodu.
Jeśli chodzi o wypłatę zasiłku macierzyńskiego, to obejmuje on okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego. Przepisy ustawy zasiłkowej nie zawierają odrębnych regulacji w sprawie długości wypłaty tego zasiłku. Jest on zatem wypłacany od dnia porodu do wyczerpania 8 tygodni urlopu (56 dni).
Miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego wynosi 100% podstawy jego wymiaru (art. 31 ust. 1 ustawy zasiłkowej) albo 80% podstawy wymiaru, jeśli pracownica w ciągu 21 dni po porodzie złoży wniosek o zasiłek za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie występuje taka możliwość, a tym samym zasiłek macierzyński powinien być wypłacany w wysokości nie niższej niż 100% podstawy wymiaru.
2) Pracownica urodziła bliźnięta, z których jedno zmarło. Jaki wymiar urlopu (zasiłku) macierzyńskiego jej przysługuje?
Wymiar urlopu macierzyńskiego, a w konsekwencji okres wypłaty zasiłku jest uzależniony od długości życia dziecka.
W razie zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Jeżeli pracownica urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje jej urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu (art. 1801 § 1 K.p.).
Przykład |
W dniu 9 stycznia 2018 r. zmarło dziecko pracownicy urodzone 2 stycznia 2018 r. Urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni zakończyłby się 21 maja 2018 r. Z powodu śmierci dziecka pracownica będzie korzystała z tego urlopu do 26 lutego 2018 r. (8 tyg.).
Przykład |
W dniu 2 stycznia 2018 r. pracownica urodziła bliźnięta. Z tego tytułu przysługiwał jej urlop i zasiłek macierzyński w wymiarze 31 tygodni, tj. do 6 sierpnia 2018 r. Jedno z dzieci zmarło 9 stycznia 2018 r. Pracownicy przysługuje urlop i zasiłek macierzyński do 21 maja 2018 r. (20 tyg.).
Gdy zgon dziecka nastąpi po upływie 8 tygodni życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia zgonu. Jeśli urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, przysługuje jej urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu, nie krótszy jednak niż 7 dni od dnia zgonu dziecka (art. 1801 § 2 K.p.).
Przykład |
Pracownica 10 września 2017 r. urodziła bliźnięta i od tego dnia rozpoczęła korzystanie z urlopu macierzyńskiego (do 14 kwietnia 2018 r.). W dniu 25 stycznia 2018 r. jedno z dzieci zmarło. W tej sytuacji 20 tygodni urlopu w wymiarze przysługującym na dziecko pozostałe przy życiu upłynęło 27 stycznia 2018 r. Ponieważ od dnia zgonu dziecka pracownicy przysługiwało co najmniej 7 dni urlopu macierzyńskiego, przebywa na nim do 1 lutego 2018 r.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|