Gazeta Podatkowa nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Rezygnacja z zasiłku macierzyńskiego
Niespełna tydzień po porodzie wystąpiłam do swojego zleceniodawcy z wnioskiem o przyznanie mi zasiłku macierzyńskiego od razu w pełnym wymiarze, tj. za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego. Czy obecnie, po wykorzystaniu już 26 tygodni tego świadczenia, mogę zrezygnować z jego części na rzecz ojca dziecka?
TAK. Zainteresowana wykorzystała już bowiem część świadczenia z założenia należną wyłącznie matce dziecka. Obecnie wypłacany jest jej zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, a tym może się podzielić z ubezpieczonym ojcem dziecka.
Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (np. z tytułu zatrudnienia na umowę zlecenia). Należny jest on wówczas przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz - o ile ubezpieczona wystąpi z takim wnioskiem - urlopu rodzicielskiego.
Tak wynika z art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej, która w art. 29 ust. 3 dopuszcza możliwość zrezygnowania przez ubezpieczoną matkę dziecka z pobierania zasiłku macierzyńskiego, ale dopiero po wykorzystaniu przez nią tego zasiłku za okres co najmniej 14 tygodni po porodzie. W takim przypadku zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonemu ojcu dziecka, który uzyskał prawo do urlopu macierzyńskiego lub przerwał działalność zarobkową w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
Z zasiłku macierzyńskiego, za okres przewidziany przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego, mogą natomiast, w tym jednocześnie, korzystać oboje ubezpieczeni rodzice dziecka. Łączny wymiar zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego nie może jednak przekraczać pełnego wymiaru tego świadczenia.
O zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego lub jego część można ubiegać się na bieżąco. Wniosek w tej sprawie, w przypadku ubezpieczonych niebędących pracownikami, powinien być złożony płatnikowi zasiłku macierzyńskiego przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego świadczenia.
Czytelniczka skorzystała jednak z innej możliwości, przewidzianej w art. 30a ust. 1 ustawy zasiłkowej, tj. przed upływem 21 dni po porodzie wystąpiła z wnioskiem do swojego zleceniodawcy o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. I w tym przypadku może dzielić się z ubezpieczonym - ojcem dziecka korzystaniem z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego albo jego części. Pozwala na to art. 30a ust. 3 ustawy zasiłkowej. Wystarczy, że zrezygnuje z części należnego jej zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy, jako okres urlopu rodzicielskiego. W tym celu powinna złożyć swojemu zleceniodawcy stosowny wniosek, zawierający datę, od której rezygnuje ona z pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu | Wymiar |
macierzyńskiego | 20 tygodni |
rodzicielskiego | do 32 tygodni |
Razem | do 52 tygodni |
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|