Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (481) z dnia 1.04.2019
Wypłata zasiłku macierzyńskiego od dnia porodu
Lekarz wystawił pracownicy w ciąży zwolnienie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Jego okres zakończył się po porodzie. Czy można podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego dopiero po zakończeniu zasiłku chorobowego?
Nie. Zasiłek macierzyński należy wypłacać nie później niż od dnia porodu.
W sytuacji, gdy niezdolność pracownicy do pracy przypada w czasie ciąży, przysługuje jej zasiłek chorobowy w dłuższym, 270-dniowym, okresie zasiłkowym (art. 8 ustawy zasiłkowej). Jeżeli więc według oceny stanu zdrowia pracownicy, dokonanej przez lekarza leczącego, jest ona niezdolna do pracy z powodu choroby, to może mieć wystawiane zwolnienia lekarskie przez odpowiednio długi okres. W tym czasie otrzymuje świadczenia, tj. wynagrodzenie za czas choroby, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru.
Od dnia urodzenia dziecka pracownica jest uprawniona do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, a następnie rodzicielskiego (art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej). W zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie urlop macierzyński wynosi odpowiednio 20, 31, 33, 35 lub 37 tygodni, a urlop rodzicielski 32 lub 34 tygodnie (w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie). Co najmniej 6 tygodni urlopu macierzyńskiego może być wykorzystanych przed przewidywaną datą porodu, np. gdy pracownica wcześniej nie chorowała lub przed porodem wykorzystała pełny okres płatności zasiłku chorobowego. Wówczas po porodzie udziela się jej urlopu macierzyńskiego niewykorzystanego przed porodem, do wyczerpania przysługującego wymiaru tego urlopu.
Ważne: Korzystanie z urlopu i zasiłku macierzyńskiego przed porodem jest uprawnieniem, a nie obowiązkiem pracownicy (art. 180 § 2 K.p.). |
Urlop ten nie może się jednak rozpocząć później niż w dniu porodu. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownica w tym dniu legitymuje się ważnym orzeczeniem o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.
Jeżeli więc zwolnienie lekarskie pracownicy obejmuje także dni przypadające po porodzie, to od dnia porodu zamiast zasiłku chorobowego należy wypłacać zasiłek macierzyński. Dla celów wypłaty tego zasiłku pracownica powinna dostarczyć jeszcze odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, którego kserokopię pracodawca potwierdzi za zgodność z oryginałem i dołączy do akt.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|