Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (484) z dnia 10.05.2019
Brak prawa do zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu się umowy na zastępstwo
Pracownica jest zatrudniona do końca czerwca br. na zastępstwo pracownika nieobecnego w pracy z przyczyn usprawiedliwionych. Obecnie jest w trzecim miesiącu ciąży. Czy po urodzeniu dziecka nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia?
Nie. Umowa zawarta w celu zastępstwa jest umową na czas określony, a zatem ulega rozwiązaniu z dniem, do którego została zawarta lub powrotu do pracy zastępowanego pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownica zastępująca jest w ciąży, gdyż pracodawca na mocy art. 177 § 31 K.p. nie ma obowiązku przedłużania z nią takiej umowy do dnia porodu. Jeżeli więc pracownica z pytania po rozwiązaniu się umowy na zastępstwo nie podejmie innej pracy stanowiącej tytuł do ubezpieczenia chorobowego, to po porodzie nie nabędzie prawa do zasiłku macierzyńskiego. Przysługuje on bowiem ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego.
Ustawa zasiłkowa w art. 30 przewiduje przypadki, w których zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego. Może go otrzymać była pracownica, której ubezpieczenie chorobowe ustało w okresie ciąży:
- z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub
- z naruszeniem przepisów prawa, stwierdzonym prawomocnym orzeczeniem sądu.
Prawo do zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia ma także pracownica, z którą umowę o pracę przedłużono do dnia porodu. Przedłużenie, o którym mowa, dotyczy umów o pracę na czas określony (z wyłączeniem umowy na zastępstwo) albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, jeżeli umowa uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|