Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (498) z dnia 10.12.2019
Wysokość zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego udzielonego po przerwie
Pracownica urodziła dziecko pod koniec marca 2017 r. i wykorzystała urlop macierzyński, po którym wystąpiła o 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Na początku listopada 2019 r. złożyła wniosek o udzielenie jej od 1 grudnia 2019 r. pozostałych 16 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy podstawę wymiaru przysługującego jej zasiłku macierzyńskiego stanowi ta sama kwota, która była przyjęta do obliczenia tego świadczenia za wcześniejszy okres?
W pytaniu nie podano informacji, czy w okresie trzech miesięcy kalendarzowych przed skorzystaniem z drugiej części urlopu rodzicielskiego pracownica chorowała lub sprawowała osobistą opiekę nad dzieckiem. Jeśli bowiem między okresami pobierania zasiłków (zarówno tego samego, jak i innego rodzaju) wystąpiła przerwa trwająca co najmniej trzy miesiące kalendarzowe, to podstawę wymiaru zasiłku ustala się na nowo. Jeżeli jednak w okresie tych trzech miesięcy pracownica pobierała inne świadczenie (np. zasiłek opiekuńczy), to do obliczenia wysokości zasiłku macierzyńskiego zostanie przyjęta podstawa wymiaru ustalona dla ostatnio wypłaconego świadczenia.
Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, jednorazowo albo w częściach (nie więcej niż w 4, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej, w wymiarze wielokrotności tygodnia) nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia - art. 1821c § 1 i 2 K.p.
Ważne: Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu, z tym że liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego (art. 1821c § 3 K.p.). |
Za okres urlopu rodzicielskiego, w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie, zasiłek macierzyński wypłaca się w wysokości:
- 100% podstawy wymiaru - za okres pierwszych 6 tygodni tego urlopu oraz 60% tej podstawy - za pozostały okres, lub
- 80% podstawy wymiaru - za cały okres urlopu rodzicielskiego, jeśli wniosek o ten urlop w pełnym wymiarze został złożony nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie.
Z pytania wynika, że zasiłek macierzyński za okres poprzedniego urlopu rodzicielskiego przysługiwał pracownicy w wysokości odpowiednio 100%, a następnie 60% podstawy wymiaru (wniosek o urlop rodzicielski nie obejmował pełnego wymiaru tego urlopu). Dlatego obecnie należy ustalić wysokość zasiłku według ostatniej stawki procentowej, czyli 60% podstawy wymiaru.
Przerwa w korzystaniu przez pracownicę z urlopu rodzicielskiego, a zarazem w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego, przekroczyła trzy miesiące kalendarzowe. Jeśli więc w okresie trzech miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, od którego pracownica ubiega się o zasiłek macierzyński za kolejną część urlopu rodzicielskiego nie pobierała ona świadczeń z FUS, to podstawę jego wymiaru będzie stanowiła kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia tej części urlopu rodzicielskiego (art. 36 ust. 1 i art. 43 ustawy zasiłkowej).
Przykład |
Pracownica urodziła dziecko 31 marca 2017 r. i przebywała na urlopie macierzyńskim do 17 sierpnia 2017 r. Następnie przez 16 tygodni korzystała z urlopu rodzicielskiego (od 18 sierpnia do 7 grudnia 2017 r.). Zasiłek macierzyński przysługiwał jej w wysokości:
- 100% podstawy wymiaru - za okres urlopu macierzyńskiego (od 31 marca od 17 sierpnia 2017 r.) oraz za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (od 18 sierpnia do 28 września 2017 r.),
- 60% podstawy wymiaru - za 10 tygodni urlopu rodzicielskiego (od 29 września do 7 grudnia 2017 r.).
Z dniem 8 grudnia 2017 r. pracownica wróciła do pracy. W okresie od 2 grudnia 2019 r. do 22 marca 2020 r. (16 tyg.) pracownica korzysta z pozostałej części urlopu rodzicielskiego. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres od grudnia 2018 r. do listopada 2019 r. Zasiłek będzie wypłacany w wysokości 60% tej podstawy.
Przykład |
Przyjmujemy założenia z poprzedniego przykładu, z tym że pracownica w październiku br. sprawowała osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie zostanie ustalona na nowo, bowiem przerwa pomiędzy okresem pobierania tego zasiłku i zasiłku opiekuńczego jest krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe (wynosi 1 miesiąc). Będzie ją zatem stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie przyjęte do wypłaty zasiłku opiekuńczego.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|