Gazeta Podatkowa nr 14 (1680) z dnia 17.02.2020
Wniosek o zasiłek macierzyński za drugą część urlopu ojcowskiego
Moja żona rok temu urodziła syna. Będąc wówczas zatrudnionym na umowę o pracę, skorzystałem z urlopu ojcowskiego, ale tylko w wymiarze jednego tygodnia. Obecnie jestem zatrudniony na umowę zlecenia i z tego tytułu podlegam ubezpieczeniom społecznym, w tym chorobowemu. Czy obecnie mógłbym skorzystać z II części urlopu ojcowskiego?
Z samego urlopu - nie, bo taki przewidziany jest wyłącznie dla pracowników. Jako osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu, Czytelnik - za sprawą art. 29a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), z uwzględnieniem art. 1823 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.) - może jednak uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego.
Z przywołanych wyżej przepisów wynika m.in., iż urlop ojcowski, a tym samym i zasiłek macierzyński za okres tego urlopu, przysługujący w wymiarze do 2 tygodni, może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Przy czym, w przypadku Czytelnika powinno to nastąpić przed ukończeniem przez dziecko 24 miesiąca życia.
Skoro, jak wynika z treści pytania, zainteresowany wykorzystał jedynie 1 tydzień urlopu ojcowskiego, a jego dziecko nie ukończyło jeszcze 24 miesięcy życia, jako osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu może uzyskać prawo do zasiłku macierzyńskiego za pozostały okres (1 tygodnia) przewidziany przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego.
Podstawą do wypłaty tego świadczenia są dokumenty określone w § 26 rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87) - patrz ramka.
Skoro Czytelnik wykorzystał już jeden tydzień urlopu ojcowskiego (zasiłku za okres tego urlopu), zobowiązany jest wspomnieć o tym fakcie w wymaganym oświadczeniu. Przy czym oświadczenia tego nie musi sporządzać odrębnie, jeśli składając wniosek o zasiłek macierzyński wykorzysta opracowany przez organ rentowy formularz ZAO - Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego. Wystarczy, że we wniosku tym odpowiednio wypełni część "Oświadczenie" (patrz: Przykładowo wypełniony fragment formularza ZAO).
Dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego:
Wspomniane oświadczenie oraz wniosek ubezpieczonego mogą być złożone w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. |
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|