Gazeta Podatkowa nr 54 (886) z dnia 5.07.2012
Zasiłek macierzyński od dnia porodu
Pracownica do 6 czerwca br. świadczyła pracę, a w dniu 7 czerwca br. urodziła dziecko. Następny dzień oraz sobota i niedziela były w naszym zakładzie dniami wolnymi od pracy. Czy w związku z tym zasiłek macierzyński należało jej wypłacić od poniedziałku, tj. od 11 czerwca?
NIE. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Generalnie jest on wypłacany od dnia porodu, z tym że w niektórych sytuacjach jego realizacja może nastąpić także na co najmniej 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu.
Pracownica, o której mowa w pytaniu, nie korzystała jednak z urlopu macierzyńskiego przed urodzeniem dziecka. Co więcej, była w pracy do ostatniego dnia poprzedzającego poród.
Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. Analogiczna reguła, w myśl art. 31 ust. 2 i art. 11 ust. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), ma zastosowanie także do zasiłku macierzyńskiego.
Oznacza to, że ubezpieczonej należało wypłacić wspomniane świadczenie począwszy od 7 czerwca br., tj. od dnia porodu. Fakt, że trzydniowy okres przypadający po Bożym Ciele był dla zatrudniającej ją firmy wolny od pracy, pozostaje tu bez znaczenia. Wypłacając zasiłek macierzyński nie można bowiem tych dni pomijać, bez względu na to, czy były one wolne dla ogółu przedsiębiorstw, czy też dla danej firmy.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|