Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 7 (505) z dnia 1.04.2020
Wysokość zasiłku macierzyńskiego po przerwie w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego
Pracownica po urlopie macierzyńskim korzystała z urlopu rodzicielskiego przez 16 tygodni i wróciła do pracy (wniosek o udzielenie części urlopu rodzicielskiego złożyła w ciągu 21 dni po porodzie). Po przepracowaniu trzech miesięcy podjęła decyzję o wykorzystaniu pozostałych 16 tygodni urlopu rodzicielskiego (ojciec dziecka nie skorzystał z tego uprawnienia). W jaki sposób ustalić wysokość zasiłku macierzyńskiego?
Jeśli przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego przypadała na pełne trzy miesiące kalendarzowe, to podstawę wymiaru należy ustalić ponownie. Jeżeli jednak była krótsza, do obliczenia wysokości zasiłku zostanie przyjęta poprzednia podstawa wymiaru.
Jak stanowi art. 1821c K.p., urlopu rodzicielskiego udziela się:
- jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia,
- bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.
Część urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 16 tygodni może zostać udzielona w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu, przy czym liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.
Dodajmy, że żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, za wyjątkiem pierwszej, która w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni oraz w przypadku, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
Ważne: Złożenie wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie skutkuje wypłatą zasiłku macierzyńskiego przez cały okres jego trwania w wysokości 80% podstawy wymiaru. |
Natomiast gdy pracownica występuje w tym terminie o udzielenie jedynie części urlopu rodzicielskiego, to za pierwsze 6 tygodni tego urlopu przysługuje jej zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, a za pozostały okres w wysokości 60% tej podstawy. Ponowne skorzystanie z uprawnienia do urlopu po przerwie pozwala na wypłatę zasiłku macierzyńskiego w wysokości 60% podstawy jego wymiaru.
W sytuacji, gdy przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego wyniosła co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe, to powinna zostać ustalona nowa podstawa wymiaru tego świadczenia (art. 43 ustawy zasiłkowej). Stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownica ponownie przeszła na urlop rodzicielski, po wyłączeniu z niego miesięcy, w których (z powodu pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego) przepracowała mniej niż połowę obowiązującego ją czasu pracy. Tak wynika z art. 36 ust. 1 i art. 38 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej. Z kolei gdy przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego trwała krócej niż 3 miesiące kalendarzowe, to podstawy wymiaru nie ustala się na nowo. Do obliczenia wysokości zasiłku przyjmuje się kwotę ustaloną dla wypłaty tego świadczenia przed przerwą.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|