Gazeta Podatkowa nr 73 (1739) z dnia 10.09.2020
Dokumentacja do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego
W firmie zatrudnionych jest mniej niż 20 osób. Zasiłki wypłaca im więc ZUS. Czy, aby organ wypłacił pracownikowi zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, to oprócz zaświadczenia Z-3, wniosku o urlop ojcowski, oświadczenia pracownika o niekorzystaniu z urlopu ojcowskiego, powinnam przekazać do ZUS wniosek pracownika o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego wypełniony na formularzu ZAO? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1305028)
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami K.p. m.in. jako okres urlopu ojcowskiego. Prawo do tego urlopu zachowuje pracownik - ojciec wychowujący dziecko, w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
- ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
- upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia.
Urlop ojcowski może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Z pytania wynika, że uczestniczka forum nie posiada uprawnień płatnika zasiłku. Aby zatem pracownik nabył prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, powinna ona przekazać do ZUS:
- odpowiednio odpis skrócony aktu urodzenia dziecka (patrz ramka) lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
- oświadczenie ubezpieczonego czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu,
- zaświadczenie płatnika składek zawierające informacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).
Stanowi o tym § 2 ust. 1 pkt 1 oraz § 26 wymienionego rozporządzenia. Dla celów wypłaty zasiłku macierzyńskiego dla pracownika nie jest wymagane złożenie wniosku na formularzu ZAO, o którym wspomina uczestniczka forum. Zamiast jednak oświadczenia pracownika o niekorzystaniu z urlopu ojcowskiego powinno zostać przedłożone jego oświadczenie czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu. Nie ma również potrzeby przekazywania wniosku o urlop ojcowski. Fakt jego udzielenia potwierdzi zaświadczenie Z-3.
ZUS we własnym zakresie pozyska z USC odpis aktu stanu cywilnego potrzebny do wypłaty zasiłku Jeśli (w czasie stanu epidemii) do wniosku o wypłatę przez ZUS zasiłku macierzyńskiego nie zostanie dołączony odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, wówczas organ wystąpi do USC o ten odpis. Przy czym, aby ZUS mógł uzyskać potrzebny odpis aktu stanu cywilnego (zamiast tego dokumentu), musi otrzymać dane, które umożliwią USC identyfikację osoby, której odpis dotyczy. Osoba zainteresowana otrzymaniem zasiłku macierzyńskiego powinna zatem przekazać dane dziecka, które umożliwią jego identyfikację w USC, tj. imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, ewentualnie miejsce urodzenia dziecka, co może uczynić za pomocą formularza Oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka/dzieci do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Wypełnione oświadczenie pracownik powinien przekazać pracodawcy, a pracodawca powinien przekazać je do ZUS wraz z zaświadczeniem płatnika składek Z-3. (źródło: www.zus.pl) |
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|