Gazeta Podatkowa nr 1 (1772) z dnia 4.01.2021
Wniosek o zasiłek macierzyński po trzech latach od porodu tuż po podjęciu pracy w ramach umowy zlecenia
Zatrudniłam na umowę zlecenia na okres 6 miesięcy kobietę, którą zgłosiłam m.in. do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Po tygodniu pracy złożyła ona wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego w wymiarze 10 tygodni na dziecko, które urodziła w grudniu 2016 r. Czy faktycznie przysługuje jej to świadczenie? Jeżeli tak, to na podstawie jakich dokumentów mam dokonać jego wypłaty?
Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego. Świadczenie to należne jest przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i - jeżeli ubezpieczona wystąpi z takim wnioskiem - urlopu rodzicielskiego. Stanowi o tym art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Z zasiłku macierzyńskiego mogą zatem korzystać nie tylko pracownice, ale i inne ubezpieczone, i to już od pierwszego dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (obowiązkowo lub na zasadzie dobrowolności). Dla świadczenia tego nie przewidziano bowiem okresu wyczekiwania, jak ma to miejsce w przypadku zasiłku chorobowego.
Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub maksymalnie w 4 częściach, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat (art. 1821c Kodeksu pracy - Dz. U. z 2020 r. poz. 1320). Poszczególne części urlopu rodzicielskiego muszą przypadać bezpośrednio jedna po drugiej, z wyjątkiem jednej części w wymiarze do 16 tygodni, która nie musi przypadać bezpośrednio po poprzedniej części urlopu i może być wykorzystana aż do upływu roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat (tzw. luźna część urlopu rodzicielskiego).
Należy podkreślić, że skorzystanie przez pracownika z tzw. luźnej części urlopu rodzicielskiego (lub odpowiednio przez ubezpieczonego z zasiłku macierzyńskiego za okres takiej części) jest możliwe, jeżeli pracownik/ubezpieczony skorzystał z części urlopu rodzicielskiego/zasiłku macierzyńskiego za okres tej części, przypadającego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim/okresie pobierania zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego. Ponadto nie jest możliwe skorzystanie z tzw. luźnej części urlopu rodzicielskiego, w sytuacji gdy urlop ten był udzielony na podstawie art. 1791 K.p., tj. z góry, pracownica zrezygnowała z tego urlopu w trybie określonym w tym przepisie i urlop ten nie został przejęty (z zachowaniem ciągłości) przez drugiego rodzica.
Ponieważ ustawodawca dopuścił możliwość korzystania z urlopu rodzicielskiego po przerwie, także zasiłek macierzyński za okres tego urlopu może być wypłacany za okresy nieprzypadające bezpośrednio po sobie. Nawet jeśli przerwa ta trwa kilka lat i w międzyczasie zmieni się tytuł ubezpieczenia chorobowego.
Ważne jest jednak, aby przed przyznaniem świadczenia i jego wypłatą dokładnie ustalić:
- czy ubezpieczona faktycznie spełnia warunki do otrzymania tego świadczenia, w tym, czy nie został już wykorzystany przez samą ubezpieczoną (np. z tytułu poprzedniego ubezpieczenia) i/lub jej męża/ojca dziecka pełny okres należnego świadczenia oraz
- w jakiej wysokości należne świadczenie ma jej być wypłacane (tj. w wysokości 60% czy 80% podstawy wymiaru zasiłku).
W tym celu do wniosku o zasiłek ubezpieczona powinna załączyć dokumenty określone w § 25a rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87) - patrz ramka.
Dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami K.p. jako okres urlopu rodzicielskiego, nieprzypadający bezpośrednio po poprzednim okresie wypłaty zasiłku macierzyńskiego, w przypadku, o którym mowa w art. 1821c § 3 K.p.:
|
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|