Gazeta Podatkowa nr 70 (1841) z dnia 2.09.2021
Umowa do dnia porodu a prawo do zasiłku macierzyńskiego
Pracownica miała przedłużoną umowę do dnia porodu, czyli do 25 lipca 2021 r.
1) Wypełniając Z-3 wpisałam, że pracownica występuje o zasiłek macierzyński za okres od 25 lipca do 11 grudnia 2021 r. Czy jest to zapis prawidłowy?
TAK, o ile pracodawca nie wypłacił zasiłku macierzyńskiego za dzień 25 lipca 2021 r., gdyż:
- nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym lub
- posiadając uprawnienia do wypłaty zasiłków dla swoich ubezpieczonych zdecydował, że nie wypłaci zasiłku macierzyńskiego należnego pracownicy za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego, będącego jednocześnie ostatnim dniem zatrudnienia.
Z założenia płatnik składek uprawniony do wypłaty zasiłków (zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych) wypłaca te świadczenia swoim ubezpieczonym za okres pozostawania w ubezpieczeniu, a więc np. do ostatniego dnia zatrudnienia. Natomiast za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego płatność zasiłków przejmuje ZUS. Tak wynika z art. 61 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d) ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133), zwanej ustawą zasiłkową.
Przy czym sam organ rentowy w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, przewiduje pewne odstępstwo od tej reguły. Otóż w przypadku, gdy z pracownicą umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu, na podstawie art. 177 § 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320), a płatnik składek byłby zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za jeden dzień, wypłaty zasiłku macierzyńskiego za cały okres może dokonać oddział ZUS. W tym celu jednak wymagane jest wyraźne zaznaczenie (np. w "Uwagach" na Z-3), że pracodawca nie wypłacił i nie zamierza wypłacić zasiłku macierzyńskiego za ten dzień.
Gdyby jednak pracodawca był uprawniony do wypłaty zasiłków i wypłacił pracownicy zasiłek macierzyński za ten jeden dzień urlopu macierzyńskiego, będący dla niej ostatnim dniem zatrudnienia, osoba wypełniająca Z-3 powinna wskazać m.in., iż:
- pracownica występuje o zasiłek macierzyński za okres rozpoczynający się następnego dnia, tj. od 26 lipca 2021 r.,
- pracodawca wypłacił pracownicy zasiłek macierzyński za dzień 25 lipca 2021 r.
(patrz przykładowo wypełnione fragmenty druku Z-3).
2) Czy pracownica będzie miała również prawo do zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego?
TAK, o ile wystąpi ze stosownym wnioskiem o to świadczenie.
Dla celów uzyskania uprawnień do zasiłku macierzyńskiego wystarczy, że kobieta urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, choćby nawet w ostatnim dniu tego ubezpieczenia. Stanowi o tym art. 29a ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w art. 29 ust. 1 gwarantuje jej wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Przy czym, o ile urlop macierzyński/zasiłek za okres tego urlopu przysługuje ubezpieczonej obligatoryjnie z mocy prawa, to o urlop rodzicielski/zasiłek macierzyński za okres tego urlopu musi ona wystąpić ze stosownym wnioskiem do pracodawcy/płatnika składek lub (np. za okres po ustaniu ubezpieczenia) do ZUS.
Kalkulator urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie kalkulatory.gofin.pl.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|