Zasiłek macierzyński nawet przed porodem
Zatrudniam w ramach umowy zlecenia kobietę, która podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, ale mimo iż jest obecnie w ciąży, nie zamierza korzystać z zasiłku chorobowego. Wystąpiła jednak z wnioskiem o przyznanie jej prawa do zasiłku macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, począwszy od 1 marca 2023 r. Faktycznie ma ona planowany termin porodu na 28 marca 2023 r., co potwierdziła stosownym zaświadczeniem lekarskim. Czy w tym przypadku po porodzie nadal będzie jej przysługiwał zasiłek macierzyński w wymiarze pełnych 52 tygodni?
NIE. Pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego należnego ubezpieczonej po porodzie powinien być zmniejszony o liczbę dni tego świadczenia wykorzystaną przez nią przed porodem.
Jeśli kobieta urodzi dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego, któremu podlega np. z tytułu zatrudnienia na umowę zlecenia, przysługuje jej prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz - o ile wystąpi z takim wnioskiem - urlopu rodzicielskiego. Stanowią o tym art. 29 ust. 1 pkt 1 i art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej.
Biorąc pod uwagę przepisy Kodeksu pracy, a dokładnie jego art. 180 § 1 pkt 1 i art. 1821a § 1 pkt 1, w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie ubezpieczona może korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez okres wspomnianych przez Czytelnika 52 tygodni, na które składają się:
- 20 tygodni za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego i
- 32 tygodnie za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.
Za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego uznawany jest dzień porodu, ale wyłącznie wówczas, gdy pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu (art. 1831 § 2 Kodeksu pracy).
Ponadto ustawodawca zastrzegł, dając możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, w wymiarze nie wyższym niż 6 tygodni, iż w takim przypadku po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem, aż do wyczerpania pełnego wymiaru tego urlopu (art. 180 § 2 i § 3 Kodeksu pracy).
Ma to odpowiednie przełożenie na okres zasiłku macierzyńskiego należnego ubezpieczonym niebędącym pracownikami.
Biorąc pod uwagę powyższe, wymiar należnego zleceniobiorczyni po porodzie zasiłku macierzyńskiego będzie uzależniony od tego, ile dni tego świadczenia zdąży wykorzystać przed porodem i czy wystąpi(-ła) z wnioskiem o wypłacenie jej zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze (przykład).
Przykład
Załóżmy, że zleceniobiorczyni, o której mowa w pytaniu, urodzi dziecko w planowanym terminie porodu, tj. w dniu 28 marca 2023 r. i wystąpi z wnioskiem o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Wówczas zasiłek macierzyński będzie jej przysługiwał odpowiednio za okres przewidziany przepisami Kodeksu pracy jako okres:
|
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|