Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (576) z dnia 10.03.2023
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego po rozwiązaniu się umowy zawartej na czas określony
Umowa o pracę pracownika zawarta na czas określony zakończy się z dniem 18 marca 2023 r. Pracownik na początku marca br. wystąpił z wnioskiem o udzielenie mu od 13 marca br. urlopu ojcowskiego na 1,5-roczne dziecko w wymiarze dwóch tygodni. Czy po ustaniu zatrudnienia będzie mu przysługiwał zasiłek macierzyński za pozostały okres? Nadmieniamy, że pracodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłków.
Zgodnie z art. 1823 § 1 pkt 1 K.p., pracownik - ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia. Jeśli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony, której termin rozwiązania upływa w trakcie urlopu ojcowskiego, to urlop ten podlega odpowiedniemu skróceniu do ostatniego dnia trwania stosunku pracy (por. stanowisko MPiPS z 1 kwietnia 2014 r. będące odpowiedzią na pytanie naszego Wydawnictwa). Za okres tego urlopu przysługuje mu zasiłek macierzyński (art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej). Przepisy ustawy zasiłkowej nie zawierają regulacji nakazującej skrócenie okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy umowa o pracę (a więc tytuł do ubezpieczenia chorobowego) zostanie rozwiązana przed upływem wymiaru urlopu ojcowskiego.
Ważne: Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, którego wypłata rozpoczęła się w czasie trwania ubezpieczenia, może być kontynuowana również po ustaniu tego tytułu - do wyczerpania okresu, za który przysługuje zasiłek. |
Zasiłki za okres przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego wypłaca ZUS, stąd też pracodawca będący płatnikiem zasiłków dokona wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za okres urlopu ojcowskiego przypadającego do ostatniego dnia zatrudnienia, a dalszą jego wypłatę powinien przekazać do ZUS.
Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika - ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Do wniosku dołącza skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub zagraniczny akt urodzenia dziecka albo ich kopie, a także oświadczenie, czy korzystał z urlopu ojcowskiego albo jego części na to dziecko. Tak wynika z § 21 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie wniosków dotyczących uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wniosków (Dz. U. poz. 2243).
Z kolei dowody do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego określa § 26 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87) i są to:
- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
- oświadczenie ubezpieczonego czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu.
Oprócz dokumentów złożonych przez pracownika, pracodawca, przekazując do ZUS wypłatę zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia, zobowiązany jest przekazać także zaświadczenie płatnika składek Z-3.
Przykład |
Przyjmujemy założenia z pytania oraz że pracownik do wniosku o urlop ojcowski dołączy wszystkie wymagane dokumenty. Pracodawca:
- udzieli pracownikowi urlopu ojcowskiego na okres od 13 do 18 marca 2023 r. (6 dni) i za te dni podejmie wypłatę zasiłku macierzyńskiego,
- przekaże do ZUS wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres od 19 do 26 marca 2023 r. (8 dni).
Zwracamy uwagę! Na dzień oddania niniejszego numeru UiPP do druku w Senacie znajduje się ustawa z dnia 8 lutego 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona zmiany w urlopach związanych z rodzicielstwem, m.in. urlop ojcowski (dla ojca biologicznego) ma przysługiwać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia. Na ten temat będziemy pisać w kolejnym numerze UiPP.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|