Gazeta Podatkowa nr 82 (914) z dnia 11.10.2012
Macierzyński po urodzeniu martwego dziecka
Pracownica po urlopie wychowawczym wróciła do pracy będąc już w kolejnej ciąży. Kilka dni później poszła na zwolnienie lekarskie, lecz niestety w szpitalu poroniła. Czy w tej sytuacji przysługuje jej zasiłek macierzyński? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 652272)
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego. W razie urodzenia martwego dziecka lub zgonu dziecka przed upływem 8 tygodni życia, pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez okres 7 dni od dnia zgonu dziecka. Przy czym ubezpieczonej, która urodziła więcej niż jedno dziecko przy jednym porodzie, należy się urlop macierzyński w wymiarze stosownym do liczby dzieci pozostałych przy życiu. Tym samym zasiłek macierzyński będzie w takiej sytuacji wypłacany odpowiednio przez 8 tygodni lub jego wymiar ulegnie modyfikacji stosownie do liczby dzieci urodzonych podczas jednego porodu.
Dowodem stanowiącym podstawę przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres po porodzie jest m.in. skrócony odpis aktu urodzenia dziecka. Realizacja prawa do urlopu macierzyńskiego oraz wypłata odpowiedniego świadczenia uwarunkowana jest więc rejestracją dziecka w urzędzie stanu cywilnego, której można dokonać na podstawie pisemnej informacji szpitala.
W przypadku pracownicy, o której mowa w pytaniu, otrzymanie zasiłku macierzyńskiego uzależnione jest od tego, w którym tygodniu ciąży nastąpiła utrata dziecka. Jest to ważne, bowiem strata dziecka przed upływem 22. tygodnia ciąży (21 tygodni i 6 dni) uważana jest w myśl załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (Dz. U. z 2010 r. nr 252, poz. 1697 ze zm.) za poronienie. Natomiast urodzeniem martwym określa się całkowite wydalenie lub wydobycie z ustroju matki płodu, o ile nastąpiło po upływie 22. tygodnia ciąży, który po takim wydaleniu/wydobyciu nie oddycha i nie wykazuje żadnego znaku życia. Szpital z reguły wystawia zaświadczenie dla USC jedynie w drugiej sytuacji.
Jeśli więc po utracie dziecka przez ubezpieczoną szpital wystawił jej stosowne zaświadczenie, na podstawie którego USC wydał akt urodzenia martwego dziecka, to nie będzie przeciwwskazań do przyznania zasiłku macierzyńskiego.
Brak takiego dokumentu spowoduje, że ani urlop, ani zasiłek macierzyński nie zostanie ubezpieczonej przyznany.
Za okres pobytu w szpitalu, a także dalszą niezdolność do pracy potwierdzoną zaświadczeniem ZUS ZLA, będzie jej wówczas przysługiwało odpowiednio wynagrodzenie i/lub zasiłek chorobowy. Przy czym w wysokości 100% podstawy zasiłku będą one należne jedynie do dnia poronienia (włącznie z tym dniem).
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|