Gazeta Podatkowa nr 65 (1002) z dnia 14.08.2013
Zasiłek macierzyński po nowemu
Jedna z naszych pracownic urodziła dziecko. Czy jeśli od razu złoży wniosek o dodatkowy urlop macierzyński plus rodzicielski, to przez cały okres (tj. 20 tyg. + 6 tyg. + 26 tyg.) otrzyma zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru, czy też zasiłek macierzyński jest płatny w 100%, a dopiero rodzicielski w 80%? (pytania z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 742894, 743715)
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, oraz urlopu rodzicielskiego.
Generalnie miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast miesięczny zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60% podstawy wymiaru.
Jeżeli jednak pracownica, nie później niż 14 dni po porodzie, złoży pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 1821 § 1 K.p. (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 1821ª § 1 K.p., to wówczas zasiłek macierzyński za cały okres odpowiadający tym urlopom, wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku.
Zatem jeśli pracownica po porodzie zdecyduje się od razu przez maksymalny, przysługujący jej w kolejnych urlopach, okres opiekować się urodzonym dzieckiem, i w odpowiednim terminie złoży pracodawcy stosowny wniosek, to wówczas otrzyma osiemdziesięcioprocentowy zasiłek macierzyński za cały ten okres, składający się z:
- 20 tygodni urlopu macierzyńskiego,
- 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz
- 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.
Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać także ojciec dziecka. Jaka jest podstawa zasiłku w takim przypadku? Czy dla każdego z rodziców obliczana jest osobno, czy następuje kontynuacja podstawy?
Zasiłek macierzyński przysługuje również ubezpieczonemu - ojcu dziecka przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy m.in. jako okres urlopu rodzicielskiego.
Przy obliczaniu wysokości tego zasiłku dla ojca dziecka nie może być jednak mowy o kontynuacji lub wykorzystaniu podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, jaki pobierała lub pobiera matka dziecka. Dla każdego z rodziców ustala się bowiem podstawę zasiłku odrębnie, zgodnie z osiąganymi przez nich indywidualnymi zarobkami.
Zatem podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego przysługującego pracownikowi-ojcu stanowić będzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym rozpoczyna się bieg tego urlopu, lub za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Bez znaczenia pozostaje tu fakt, od jakiej podstawy liczony był macierzyński dla ubezpieczonej - matki dziecka.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|