Gazeta Podatkowa nr 70 (1007) z dnia 2.09.2013
Umowa do dnia porodu a prawo do zasiłku macierzyńskiego
Zostałam zatrudniona na czas określony, który upłynął z dniem 31 sierpnia br. Ponieważ jednak jestem w ciąży, moją umowę o pracę przedłużono do dnia porodu. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim i z tego tytułu otrzymuję zasiłek chorobowy. Czy po urodzeniu dziecka będzie mi przysługiwało prawo do rocznego zasiłku macierzyńskiego?
Dla celów uzyskania prawa do zasiłku macierzyńskiego wystarczającym jest fakt urodzenia dziecka w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (np. z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę). Wówczas świadczenie to przysługuje nie tylko w czasie trwania tego ubezpieczenia, ale i po jego ustaniu. Co więcej, można z niego korzystać przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy zarówno jako okres urlopu macierzyńskiego, jak i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a także urlopu rodzicielskiego. Kwestię tę reguluje art. 29 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.
Z treści pytania wynika, iż pracodawca przedłużył zainteresowanej umowę o pracę do dnia porodu. Bez wątpienia zatem urodzi ona w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, a tym samym nabędzie uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego. Jego płatnikiem za okres po ustaniu zatrudnienia będzie ZUS.
Poszczególne rodzaje urlopów z tytułu macierzyństwa, za które przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego, powinny przypadać bezpośrednio po sobie, bez ani jednego dnia przerwy.
Przypomnijmy, iż z tytułu urodzenia jednego dziecka Kodeks pracy przewiduje odpowiednio:
- podstawowy urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni,
- dodatkowy urlop macierzyński, z którego można korzystać:
- bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego,
- maksymalnie przez okres 6 tygodni,
- jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności,
- urlop rodzicielski w wymiarze do 26 tygodni, przyznawany:
- bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym, tj. 6-tygodniowym wymiarze,
- w wymiarze do 26 tygodni,
- jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze wielokrotności tygodnia.
Aby jednak Czytelniczka mogła korzystać z zasiłku macierzyńskiego przez maksymalny, tj. 52-tygodniowy okres, powinna z wnioskiem o to świadczenie za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego wystąpić najpóźniej na dzień przed rozpoczęciem każdego z tych okresów.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|