Gazeta Podatkowa nr 89 (1026) z dnia 7.11.2013
Wniosek o zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego
Kobieta, zatrudniona w naszej firmie na umowę zlecenia, podlega z tego tytułu m.in. dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Po porodzie ubezpieczona uzyskała prawo do zasiłku macierzyńskiego. Obecnie korzysta z tego świadczenia za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze pełnych 6 tygodni. Chciałaby także wystąpić o zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego, nie zdecydowała jednak jeszcze, czy wykorzysta go w całości sama, czy na zmianę z mężem. Jak w takiej sytuacji powinien wyglądać jej wniosek o to świadczenie?
Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) m.in. jako okres urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Co ważne, ze świadczenia tego mogą korzystać zarówno pracownicy, jak i inne osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, w tym m.in. zatrudnione na umowę zlecenia. Kwestię tę reguluje art. 29 ustawy zasiłkowej.
Z prawa do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, przysługującego maksymalnie przez 26 tygodni, można skorzystać bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, który w razie urodzenia jednego dziecka wynosi 6 tygodni.
W świetle art. 1821a § 2 i 4 Kodeksu pracy urlop rodzicielski (zasiłek macierzyński za okres tego urlopu) udzielany jest:
- na pisemny wniosek pracownika (odpowiednio ubezpieczonego, w tym zleceniobiorcy), składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (zasiłku) - pracodawca (zleceniodawca) jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika (zleceniobiorcy),
- jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze wielokrotności tygodnia.
Ubezpieczona, o której mowa w pytaniu, zdecydowała, że skorzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, jednak jeszcze nie wie, czy w pełnym przysługującym jej wymiarze. Dlatego najlepiej, aby występowała o to świadczenie na bieżąco, w dogodnych dla niej częściach, z zachowaniem wymienionych wcześniej zasad. Jeżeli w międzyczasie podejmie decyzję, że nie będzie dalej korzystała z tego świadczenia, po prostu nie wystąpi o jego kolejną część.
Na urlopie (zasiłku) rodzicielskim mogą jednocześnie przebywać oboje rodzice dziecka.
Co prawda przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość rezygnacji z części przyznanego urlopu rodzicielskiego, jednak wyłącznie wówczas, gdy o taki urlop ubezpieczona wystąpiła nie później niż 14 dni po porodzie (art. 1792 Kodeksu pracy).
Warto dodać, iż o ile zasiłek macierzyński za okres podstawowego oraz dodatkowego urlopu macierzyńskiego wypłacany jest w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku, to za okres urlopu rodzicielskiego przysługuje już tylko w wysokości 60% podstawy świadczenia. Stanowi o tym art. 31 ustawy zasiłkowej, który wprawdzie przewiduje możliwość pobierania zasiłku macierzyńskiego przez okres wszystkich wymienionych urlopów w jednakowej wysokości 80% podstawy świadczenia, jednak nie dotyczy to przypadku opisanego w pytaniu.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|