Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (829) z dnia 10.01.2014
Czy po wygaśnięciu umowy okresowej przysługuje zasiłek macierzyński z tytułu urlopu ojcowskiego?
W dniu 19 grudnia 2013 r. urodziło się dziecko pracownikowi zatrudnionemu na czas określony od 1 października do 31 grudnia 2013 r., w związku z czym wystąpił do nas z wnioskiem o udzielenie mu urlopu ojcowskiego w pełnym wymiarze. Udzieliliśmy mu tego urlopu, ale tylko do dnia zakończenia umowy. Czy postąpiliśmy prawidłowo oraz co w tej sytuacji z zasiłkiem macierzyńskim po ustaniu zatrudnienia, jeżeli jesteśmy firmą uprawnioną do wypłaty świadczeń chorobowych?
Pracodawca prawidłowo uwzględnił wniosek pracownika, przy czym płatnikiem zasiłku macierzyńskiego po wygaśnięciu umowy o pracę będzie ZUS.
Chcąc odpowiedzieć na pytanie, musimy sięgnąć do dwóch aktów prawnych, a mianowicie do ustawy - Kodeks pracy oraz ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).
Z art. 1823 K.p. wynika, że prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni przysługuje pracownikowi - ojcu wychowującemu dziecko, przy czym urlop ten może być udzielony nie później niż:
- do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia
albo
- do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, w stosunku do którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.
Urlopu udziela się na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed planowanym jego rozpoczęciem. Jeżeli warunek ten jest spełniony oraz pracownik spełnia warunki do przyznania omawianego urlopu, uwzględnienie wniosku przez pracodawcę jest obligatoryjne. Oczywiście nie ma przeszkód, aby pracodawca uwzględnił także wniosek złożony w terminie krótszym od wynikającego z przepisów.
Z kolei art. 29 ust. 5a ustawy zasiłkowej stanowi, iż zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego. Oznacza to, że mimo, iż pracownik faktycznie przebywał na urlopie ojcowskim przez okres krótszy niż wynika to z przepisów Kodeksu pracy - tylko do ustania stosunku pracy - zasiłek macierzyński będzie przysługiwał mu przez całe 14 dni.
Wypłatę zasiłku po wygaśnięciu umowy o pracę przejmie ZUS. Dlatego też pracodawca powinien przekazać do tego organu dokumenty potwierdzające prawo byłego już pracownika do zasiłku macierzyńskiego - w tym wystawione przez siebie zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3.
Przykład
Pracownik, któremu 19 grudnia 2013 r. urodziło się dziecko, wystąpił w tym samym dniu z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego od dnia 27 grudnia 2013 r. Osoba ta była zatrudniona na podstawie umowy na czas określony do 31 grudnia 2013 r. W związku z tym, że pracodawca jest uprawniony do wypłaty świadczeń chorobowych, za okres od 27 do 31 grudnia, to on będzie płatnikiem zasiłku macierzyńskiego. Natomiast za dni od 1 do 9 stycznia 2014 r. zasiłek ten zostanie wypłacony przez ZUS. |
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|