Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 4 (831) z dnia 1.02.2014
Prawo do zasiłków dla pracownicy zatrudnionej u dwóch pracodawców
Pracownica zatrudniona jednocześnie u dwóch pracodawców (u pierwszego na cały etat, a u drugiego na 1/2 etatu) od kilku tygodni dostarcza zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży. Obecnie otrzymuje zasiłek chorobowy u dwóch pracodawców. Z końcem lutego br. pierwszy pracodawca rozwiąże umowę o pracę z powodu likwidacji zakładu pracy. Czy pracownica nadal będzie miała prawo do zasiłku chorobowego, a następnie macierzyńskiego z dwóch tytułów?
Tak. Pracownica będzie miała prawo do zasiłku chorobowego z tytułu niezdolności do pracy z powodu choroby, do wyczerpania okresu zasiłkowego (odpowiednio do dnia porodu), a po urodzeniu dziecka - do zasiłku macierzyńskiego.
Zasiłek chorobowy będzie jej przysługiwał również za okres niezdolności do pracy trwającej po likwidacji pierwszego pracodawcy. Pomimo tego, że urodzenie dziecka nastąpi po rozwiązaniu jednej z umów o pracę, to pracownica będzie mogła ubiegać się w ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a następnie urlopu rodzicielskiego. Wypłaty zasiłku chorobowego i macierzyńskiego za okres po likwidacji pracodawcy dokona ZUS.
Powyższe wynika z art. 6 ust. 1 i art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej.
W sytuacji, gdy pracownik jest zatrudniony równocześnie u kilku pracodawców, to rozwiązanie stosunku pracy z jednym z nich nie powoduje ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego. Tytułem tym jest w dalszym ciągu zatrudnienie i istnieje on do czasu rozwiązania stosunku pracy ze wszystkimi pracodawcami (por. postanowienie Sądu Najwyższego z 7 maja 2003 r., sygn. akt III UZP 3/03, OSNP 2004/2/39).
W związku z powyższym, pomimo kontynuowania zatrudnienia na 1/2 etatu, pracownica będzie miała prawo do zasiłku chorobowego po likwidacji pierwszego pracodawcy. Oczywiście pod warunkiem, że będzie nadal przedkładała zaświadczenia lekarskie na druku ZUS ZLA oraz że niezdolność do pracy z powodu choroby będzie trwała nieprzerwanie. Po urodzeniu dziecka będzie uprawniona do zasiłku macierzyńskiego, bowiem zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.
Gdyby pracownica była zatrudniona tylko u jednego pracodawcy, który uległ likwidacji, to również otrzymałaby zasiłek macierzyński, ponieważ ubezpieczenie chorobowe ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia likwidacji pracodawcy (art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej).
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|