Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (360) z dnia 10.03.2014
Prawo do zasiłku macierzyńskiego dla pracownicy prowadzącej jednocześnie działalność gospodarczą
Pracownica prowadzi równocześnie działalność gospodarczą, z tytułu której opłaca tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Na początku marca br. urodziła dziecko. Czy ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego w pełnej wysokości, jeżeli nadal prowadzi działalność?
Pracownica nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej). Prowadzenie działalności w czasie korzystania z ww. urlopów nie ma wpływu na prawo do zasiłku macierzyńskiego z pracowniczego ubezpieczenia. Z przepisu art. 31 ust. 5 ustawy zasiłkowej wynika, że do zasiłku macierzyńskiego stosuje się odpowiednio przepisy art. 11 ust. 4 oraz art. 12 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 i 3 tej ustawy, tj. dotyczące:
- wypłaty zasiłku za każdy dzień udzielonego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego (także na warunkach urlopu macierzyńskiego) bez wyłączania dni wolnych od pracy,
- braku prawa do zasiłku macierzyńskiego w okresie, w którym pracownica na podstawie przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do wynagrodzenia,
- braku prawa do zasiłku macierzyńskiego w czasie udzielonego urlopu bezpłatnego, tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności; wyjątek stanowią przypadki, w których prawo do zasiłku wynika z ubezpieczenia chorobowego osób wykonujących odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania.
Przy ustalaniu prawa do zasiłku macierzyńskiego nie ma zatem podstaw do stosowania art. 17 ustawy zasiłkowej dotyczącego utraty prawa do zasiłku w razie wykonywania pracy zarobkowej.
Odpowiadając na drugą część pytania wyjaśniamy, że wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownica łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego lub urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu (art. 29 ust. 7 ustawy zasiłkowej). Powołany przepis nie dotyczy więc pracownicy, która podczas korzystania z ww. urlopów prowadzi działalność gospodarczą, wykonuje pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej bądź też podejmuje pracę na podstawie umowy o pracę w innym podmiocie.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|