Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 17 (844) z dnia 10.06.2014
Rozliczenia z ZUS przedsiębiorcy przebywającego na urlopie macierzyńskim
Przekazuję za każdy miesiąc do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych za siebie i zatrudnionych w mojej firmie pracowników, tj. ZUS DRA i ZUS RCA (podlegam ubezpieczeniu chorobowemu). Urodziłam dziecko i z tego tytułu ZUS będzie mi wypłacał przez 52 tygodnie zasiłek macierzyński przysługujący za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Czy w okresie pobierania tego świadczenia zobowiązana jestem - jako przedsiębiorca - składać do ZUS dodatkowe dokumenty rozliczeniowe?
Odpowiedź na zadane pytanie zależeć będzie od tego, jakim ubezpieczeniom w ZUS Czytelniczka będzie podlegać w okresie pobierania świadczenia z tytułu urodzenia dziecka.
Osoba, która z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania tego zasiłku (nie podlega im natomiast z racji prowadzonej firmy). Zgłoszenia do tych ubezpieczeń (a następnie rozliczenia składek emerytalnej i rentowych) dokonuje ZUS, bowiem to on jest płatnikiem wymienionego zasiłku. Z tytułu prowadzonej firmy obowiązkowe jest dla przedsiębiorcy w okresie pobierania omawianego świadczenia tylko ubezpieczenie zdrowotne. W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego przedsiębiorca z działalności gospodarczej może przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Jeśli złoży taki wniosek, wtedy dodatkowo będzie opłacać składkę na ubezpieczenie wypadkowe.
Zatem w przypadku, gdy w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego (odpowiednio za okres podstawowego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego) Czytelniczka z tytułu działalności gospodarczej będzie podlegała wyłącznie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, wówczas za każdy miesiąc kalendarzowy powinna przekazywać za siebie do ZUS imienny raport miesięczny ZUS RZA. W dokumencie tym rozlicza się wyłącznie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Z kolei w sytuacji, gdy z racji działalności przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, wtedy będzie przekazywała za siebie imienny raport miesięczny ZUS RCA. Rozliczać w nim będzie składki na dobrowolne ubezpieczenia emerytalno-rentowe (w tym czasie zobowiązana jest też rozliczać obowiązkową składkę na ubezpieczenie wypadkowe) oraz składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Raporty te wraz z imiennymi raportami dotyczącymi zatrudnionych pracowników dołączy do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA i jako komplet dokumentów rozliczeniowych przekaże do ZUS.
Biorąc powyższe pod uwagę, po nabyciu prawa do zasiłku macierzyńskiego zmieni się dla Czytelniczki rodzaj ubezpieczeń, jakim będzie ona podlegać w tym okresie z racji prowadzenia własnej firmy. Oznacza to, że o fakcie tym powinna zawiadomić też organ rentowy. Dokona tego poprzez wyrejestrowanie siebie z ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZWUA, a następnie przekazanie ponownego zgłoszenia na formularzu:
- ZUS ZZA - gdy z tytułu prowadzonej firmy osoba taka podlegać będzie wyłącznie obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, bądź
- ZUS ZUA - jeśli z racji prowadzonej firmy osoba ta przystąpi do dobrowolnych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (obowiązkowe będzie dla niej wtedy ubezpieczenie wypadkowe) i obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|