Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (373) z dnia 1.10.2014
Przesunięcie zasiłku macierzyńskiego w związku z pobytem dziecka w szpitalu
Pracownica wyszła ze szpitala kilka dni po urodzeniu dziecka, które pozostało w szpitalu. Czy pracownica może przerwać urlop macierzyński? Jeśli tak, to czy po przerwaniu urlopu musi wrócić do pracy, czy też może skorzystać z zasiłku opiekuńczego?
Możliwość przerwania urlopu macierzyńskiego i przesunięcia jego części na inny termin przewiduje art. 181 K.p. Zgodnie z powołanym przepisem pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni (56 dni) urlopu macierzyńskiego może przerwać ten urlop, jeżeli dziecko wymaga opieki szpitalnej. Pozostałą część urlopu pracownica wykorzystuje w terminie późniejszym, tj. po wyjściu dziecka ze szpitala. Ponieważ zasiłek macierzyński wypłaca się przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, w razie jego przerwania przerwaniu ulega również wypłata zasiłku (art. 29 ust. 5 ustawy zasiłkowej).
W związku z powyższym, pracownica może przerwać korzystanie z urlopu macierzyńskiego, ale dopiero po wykorzystaniu 56 dni tego urlopu. Nie oznacza to, że musi wrócić do pracy. Jeżeli lekarz leczący dziecko w szpitalu uzna, że stan jego zdrowia wymaga konieczności osobistej opieki matki, to wystawi zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA i pracownica będzie mogła korzystać z zasiłku opiekuńczego. Jeśli pobyt dziecka w szpitalu będzie trwał na tyle długo, że pracownica wyczerpie przysługujący jej limit 60 dni opieki w roku kalendarzowym, to będzie zobowiązana wrócić do pracy, chyba że jej stan zdrowia będzie uzasadniał wystawienie zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA uprawniającego ją do wypłaty wynagrodzenia, a następnie zasiłku chorobowego.
Istotne jest jednak, że ewentualne pobieranie zasiłku opiekuńczego lub świadczeń z tytułu choroby nie może trwać dłużej niż do wyjścia dziecka ze szpitala. Od tego dnia należy udzielić pozostałej części urlopu macierzyńskiego i podjąć wypłatę zasiłku macierzyńskiego.
Ważne: Ostatnim dniem przerwy w wykorzystywaniu urlopu macierzyńskiego jest dzień poprzedzający dzień, w którym dziecko zostanie wypisane ze szpitala. |
Wysokość świadczeń pobieranych w okresie przerwy w korzystaniu z urlopu macierzyńskiego ustala się z uwzględnieniem podstawy wymiaru przyjętej do obliczenia zasiłku macierzyńskiego. Jeśli jednak po przerwaniu urlopu macierzyńskiego pracownica wróci do pracy i przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego będzie trwała co najmniej 3 pełne miesiące kalendarzowe, to dla celów wypłaty zasiłku po przerwie, podstawa wymiaru powinna zostać ustalona ponownie (art. 43 ustawy zasiłkowej).
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|