Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 2 (386) z dnia 20.01.2015
Jak ująć w księgach zasiłek macierzyński?
Jedna z naszych pracownic urodziła dziecko i obecnie przebywa na zasiłku macierzyńskim. Jak zaksięgować z listy płac zasiłek macierzyński, który jesteśmy zobowiązani wypłacać?
Według przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe zgłaszający do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych ustalają wysokość zasiłku macierzyńskiego i go wypłacają.
Zasiłek macierzyński wypłacany przez zakład pracy jest co do zasady finansowany ze środków ZUS. Kwota wypłaconego zasiłku macierzyńskiego zmniejsza kwotę należnych ZUS składek płaconych przez jednostkę na ubezpieczenia społeczne. Dlatego zasiłek macierzyński, podobnie jak chorobowy, nie stanowi kosztu pracodawcy, lecz ujmuje się go w księgach rachunkowych na zmniejszenie zobowiązania wobec ZUS, zapisem:
Pracodawca zobowiązany jest od zasiłku macierzyńskiego pobrać i odprowadzić na rachunek urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. |
Zasiłek macierzyński dla osoby go otrzymującej stanowi w świetle przepisów podatkowych przychód z tak zwanych innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 i 2 updof.
Ewidencja księgowa zaliczki na podatek dochodowy wyliczonej od zasiłku macierzyńskiego przebiega zapisem:
– Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń", – Ma konto 22 "Rozrachunki publicznoprawne" (w analityce: Rozrachunki z urzędem skarbowym z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych). |
Zwracamy przy tym uwagę, że ustalając wysokość zaliczki na podatek dochodowy od kwoty brutto wypłacanego zasiłku macierzyńskiego nie odlicza się kosztów uzyskania przychodów (w sytuacji gdy pracownica nie otrzymuje w danym miesiącu przychodów ze stosunku pracy). Natomiast obliczoną zaliczkę na podatek dochodowy zmniejsza się o kwotę stanowiącą 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, czyli obecnie o kwotę: 46,33 zł, pod warunkiem jednak, że pracownica złożyła pracodawcy oświadczenie PIT-2, zgodnie z zasadami określonymi w art. 32 ust. 3 i 3a updof.
Wypłatę zasiłku macierzyńskiego z rachunku bankowego jednostki ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem:
– Wn konto 23-0 "Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń", – Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący". |
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|