Gazeta Podatkowa nr 93 (1238) z dnia 19.11.2015
Zasiłek macierzyński dla ojca tuż po podjęciu zatrudnienia na umowę zlecenia
Z dniem 1 listopada 2015 r. zatrudniliśmy za umowę zlecenia mężczyznę, którego zgłosiliśmy do ubezpieczeń społecznych, w tym m.in., na jego wniosek, do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Kilka dni później ubezpieczony wystąpił z wnioskiem o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Czy powinniśmy wypłacić mu to świadczenie? Dodam, że z przedłożonego przez niego odpisu aktu urodzenia dziecka wynika, że przyszło ono na świat pół roku temu.
Zasiłek macierzyński jest świadczeniem, które przysługuje bez tzw. okresu wyczekiwania, a więc już od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego. Może z niego skorzystać m.in. ubezpieczony ojciec wychowujący dziecko przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) jako okres urlopu ojcowskiego.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego przysługuje w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
- ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia albo
- upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia lub - w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego - 10. roku życia.
Stanowi o tym art. 29 ust. 5a ustawy zasiłkowej oraz art. 1823 Kodeksu pracy.
Zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
Jeśli zatem, tak jak w przypadku opisanym w pytaniu, dziecko ubezpieczonego nie ukończyło jeszcze wskazanego wieku, może on wystąpić o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego w dowolnym momencie podlegania temu ubezpieczeniu, a więc nawet tuż po podjęciu zatrudnienia w ramach umowy zlecenia, z tytułu którego podlega ubezpieczeniu chorobowemu. Będzie mu on przysługiwał, o ile oczywiście nie pobrał już tego świadczenia z innego tytułu.
W celu ustalenia uprawnień ubezpieczonego do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego oraz dokonania jego wypłaty, niezbędne są dokumenty wymienione w § 20 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2014 r. poz. 1594). Oprócz stosownego wniosku, złożonego przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego, zawierającego datę, od której ubezpieczony zamierza korzystać z tego świadczenia, oraz skróconego odpisu aktu urodzenia dziecka, Czytelnik powinien więc otrzymać od ubezpieczonego również jego oświadczenie, że zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego nie został pobrany z innego tytułu.
www.ZasilekMacierzynski.pl:
Więcej na stronie www.Zasilki.pl - sprawdź! | ||
www.Zasilki.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
20.11.2024 (środa)
16.12.2024 (poniedziałek)
Druki
Darmowe druki aktywne
Przepisy prawne
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
Forum
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|